Legnica Cantat 51

Imprezy towarzyszące

19-21 LISTOPADA 2021

Warsztaty dla chórzystów i dyrygentów „Śpiewać każdy może”

20 listopada (sobota), godz. 10.00-14.00, Akademia Rycerska, Sala Królewska, wejście od ul. B. Bilsego

Warsztaty „Śpiewać każdy może poprowadzi prof. Agnieszka Franków-Żelazny, profesor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w której kieruje klasą dyrygentury chóralnej, prowadzi chór i wykłada metodykę śpiewu zbiorowego.

Czterogodzinne warsztaty obejmą prace na utworem Zuzanny Falkowskiej Concert for CCA (na chór, dyrygenta i publiczność) przygotowanym specjalnie dla uczestników, którzy nauczą się stosowania różnych technik aktywizujących, w tym body percusion i call and response.

Zapowiada się świetna zabawa i wartościowe doświadczenie artystyczne.

Koncert laureata Legnica Cantat 50

Zespół Wokalny Rondo z Wrocławia
dyr. Małgorzata Podzielny

19 listopada (piątek), godz. 20.30, Akademia Rycerska, Sala Królewska, bilety 5 zł, miejsca limitowane, wejście od ul. B. Bilsego 

Laureatem poprzedniego Legnica Cantat jest wrocławski Zespół Wokalny Rondo i zgodnie z tradycją da on koncert podczas tegorocznego festiwalu, 19 listopada, w piątek, o godz. 20.30 w Akademii Rycerskiej. Chór wystąpi pod dyr. Małgorzaty Podzielny, która jest jego kierowniczką artystyczną i dyrygentką.

Zespół Wokalny Rondo Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia. Tworzą go głównie absolwenci szkoły, byli członkowie chóru Con Brio, prowadzonego również przez Małgorzatę Podzielny.

Rondo koncertuje zarówno w kraju, jak i zagranicą, wykonując muzykę chóralną różnych epok, opracowania standardów muzyki rozrywkowej oraz aranżacje muzyki tradycyjnej. Brał udział w prestiżowych wydarzeniach, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans czy Leo Festiwal we Wrocławiu.

Jest laureatem 40 krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych. W ostatnich latach zdobył m.in. nagrodę główną Lutnię im. Jerzego Libana podczas 50. Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat, Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu (2019), dwa Złote Dyplomy podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach (2021) oraz Grand Prix i trzy złote dyplomy podczas International Pau Casals Choir Competition, 10th International Choir Festival and Competition Canco Mediterrania Barcelona, Lloret de Mar (2021). Zespół nagrał trzy płyty: Musica grata Deo (2013), Rondo kolęduje (2014) i Teraz (2019).

Kierowniczką artystyczną i dyrygentką chóru jest Małgorzata Podzielny, asystentką dyrygenta od 2021 r. − Paulina Michalska.

Repertuar:
 
Prawykonanie utworu „Getsemani” Joanny Widery
Pietro Ferrario – Ubi caritas
Jacob Handl – Musica
Stanisław Moryto – Ave Maria
Claudin de Sermisy –Tant que vivrai
Pärt Uusberg – Õhtul
Edward Bury – Krakowskie wesele
Jacek Glenc – Już tu nocka
Witold Lutosławski, opr. P. Łukaszewski – Małgorzatka z cyklu 10 polskich pieśni ludowych na tematy żołnierskie
Czesław Niemen (1939-2004), opr. Marcin Wawruk (ur. 1968) – Jednego serca
Katie Melua, Guy Chambers, Lauren Christy /opr. Marcin Wawruk – The Flood

Warsztaty gospel z Gospel Joy

20-21 listopada 2021, sobota-niedziela, godz. 9.30-17, Akademia Rycerska, Sala Maneżowa, wejście od ul. oo. Zbigniewa i Michała; opłata 100 zł

Dwudniowe warsztaty poprowadzi Agnieszka „Baca” Górska-Tomaszewska, doświadczona instruktorka muzyki gospel, dyrygentka poznańskich chórów Gospel Joy i Kids Gospel Joy, która podobne zajęcia organizuje w wielu miejscach Polski. Towarzyszyć jej będzie trzech muzyków i zespół Gospel Joy. Uczestnicy warsztatów otrzymają teksty wybranych utworów gospel, których następnie nauczą się śpiewać pod okiem profesjonalistów.

Zajęcia skierowane są do dzieci od 8 lat, młodzieży i dorosłych i nie wymagają przygotowania muzycznego. Mają na celu wzmocnienie poczucia przynależności, akceptacji i tolerancji.

Gospel Joy to jeden z najdynamiczniej rozwijających się chórów gospel w Polsce, który koncertuje w kraju i za granicą, odnosi sukcesy i występuje z gwiazdami, takimi jak Mietek Szcześniak, Mezo, zespół New Life’M, Natalia Niemen, Kasia Moś, Brian Fentress (USA), Ruth Lynch (Wlk. Brytania), Emma Nichols (USA), Sylwia Grzeszczak. W repertuarze grupy znajdują się hity muzyki gospel, ale także własne utwory, wykonywane w języku polskimi angielskim.

Gospel Joy ma za sobą koncerty telewizyjne oraz zagraniczne, występował w USA, Francji, Holandii, Niemczech i Kanadzie, podczas wyjazdów misyjnych do Czech i Rumunii, gdzie śpiewał z kanadyjskim Toronto Mass Choir. Ma w dorobku sześć 6 albumów.

Zespół od wielu lat prowadzi Agnieszka „Baca” Górska-Tmaszewska, dla której gospel jest życiową pasją. Dyrygentka jest także założycielką chóru dla dzieci Kids Gospel Joy oraz instruktorką warsztatów gospel, które prowadziła w wielu miejscach Polski Jej entuzjastyczna, pełna ciepła i energii osobowość porywa do śpiewu i tańca. W 2018 r. dyrygentka otrzymała tytuł „Osobowości Roku 2018” w powiecie poznańskim za ponaddwudziestoletnie propagowanie muzyki gospel.

Koncert zespołu Gospel Joy z udziałem Mietka Szcześniaka

21 listopada 2021, niedziela, godz. 17.00, Akademia Rycerska, Sala Maneżowa, wejście od ul. oo. Zbigniewa i Michała, bilety na koncert finałowy: 35zł normalne/ 20zł ulgowe

Legnica Cantat 51 i warsztaty gospel zakończą się koncertem zespołu Gospel Joy. To poznański chór, przepełniony energią i radością, śpiewający od 25 lat na scenach polskich i zagranicznych hity muzyki gospel, a także własne utwory. Na scenie zobaczymy więc efekty pracy uczestników zajęć, którzy zaśpiewają wraz z teamem Gospel Joy i gościem specjalnym koncertu − znanym polskim wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów Mietkiem Szcześniakiem.

Gospel Joy należy do najdynamiczniej rozwijających się chórów gospel w Polsce. Koncertuje w kraju i za granicą, odnosi sukcesy i występuje z gwiazdami, takimi jak Mietek Szcześniak, Mezo, zespół New Life’M, Natalia Niemen, Kasia Moś, Brian Fentress (USA), Ruth Lynch (Wlk. Brytania), Emma Nichols (USA), Sylwia Grzeszczak. W repertuarze grupy znajdują się hity muzyki gospel, ale także własne utwory, wykonywane w języku polskimi angielskim.

Zespół ma za sobą koncerty telewizyjne oraz zagraniczne, występował w USA, Francji, Holandii, Niemczech i Kanadzie, podczas wyjazdów misyjnych do Czech i Rumunii, gdzie śpiewał z kanadyjskim Toronto Mass Choir. Ma w dorobku sześć 6 albumów.

Zespół od wielu lat prowadzi Agnieszka „Baca” Górska-Tomaszewska, dla której gospel jest życiową pasją. Dyrygentka jest także założycielką chóru dla dzieci KIDS Gospel Joy oraz instruktorką warsztatów gospel, które prowadziła w wielu miejscach Polski Jej entuzjastyczna, pełna ciepła i energii osobowość porywa do śpiewu i tańca. W 2018 r. dyrygentka otrzymała tytuł „Osobowości Roku 2018” w powiecie poznańskim za ponaddwudziestoletnie propagowanie muzyki gospel.