„Gaude Cantem” – dobiega końca termin zgłoszeń

„Gaude Cantem” – dobiega końca termin zgłoszeń

Międzynarodowy Festiwal Chórów „Gaude Cantem” odbędzie się w roku 2021 już po raz szesnasty. Historia imprezy jest jednak dłuższa – sięga roku 1996. Wtedy właśnie „Gaude Cantem” został zorganizowany po raz pierwszy w Oświęcimiu, jako najważniejszy w roku przegląd zespołów śpiewaczych skupionych w Bielskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ta właśnie organizacja wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej to niezmiennie, od początku po dzień dzisiejszy, główni organizatorzy Festiwalu.

Świadectwem pamięci o tamtych pierwszych latach, a nade wszystko wyrazem szacunku dla Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współtwórcy przeglądu, wówczas prezesa oddziału PZChiO w Bielsku-Białej, jest nadanie imprezie jego imienia. Miejscem trzech pierwszych edycji (1996-1998) był Oświęcim. Później impreza została przeniesiona do Bielska-Białej i tu pozostała już na stałe.

Od 2005 roku, kiedy to po kilku latach przerwy ponownie zaczęto zapraszać zespoły zagraniczne, w imprezie wzięły udział  282 chóry z Czech, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch, Rosji, Estonii, Cypru i Polski. W programie Festiwalu znajdują się: warsztaty chóralne, seminarium dla dyrygentów chórów, konkurs chóralny, Przegląd Chórów Seniora (skierowany do zespołów w których składzie min. 30% stanowią osoby w wieku 60+) oraz koncerty festiwalowe organizowane w Bielsku-Białej i miejscowościach powiatu bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego. Organizatorom zależy na tym, by impreza pomagała podnosić umiejętności uczestniczącym zespołom i dyrygentom, ale również, by była okazją do artystycznej rywalizacji chórów od dziecięcych do seniora.

Od tej edycji zwycięzca Festiwalu otrzymywać będzie nominację do udziału w Konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu.

XVI Międzynarodowy Festiwal Chórów „Gaude Cantem” odbędzie się 21-23 października 2021 roku w formie stacjonarnej i online.

Termin nadsyłania zgłoszeń to 27 sierpnia 2021 roku

Program festiwalu

21 października 2021 (czwartek)

warsztaty chóralne
seminarium dla dyrygentów
koncerty festiwalowe

22 października 2021 (piątek)

warsztaty chóralne
seminarium dla dyrygentów
Przegląd Chórów Seniora – konkurs
koncert inauguracyjny

23 października 2021 (sobota)

przesłuchania konkursowe – konkurs główny
seminarium dla dyrygentów
koncerty festiwalowe
ogłoszenie wyników konkursów i koncert laureatów

Źródło: www.gaudecantem.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.