Bogurodzica – „Z Bogurodzicą przez wieki”, arr. Małgorzata Kalinowska-Przybylska (WIDEO)

Bogurodzica – „Z Bogurodzicą przez wieki”, arr. Małgorzata Kalinowska-Przybylska (WIDEO)

Na 611 rocznicę bitwy pod Grunwaldem Wirtualny Chór Chórtowni w 33-osobowym składzie przygotował nagranie najstarszej polskiej pieśni – Bogurodzicy.

Jest to opracowana specjalnie dla Chórtowni aranżacja na chór mieszany. I to jaka – to historia muzyki polskiej w jednym utworze: oparta na oryginalnym średniowiecznym chorale harmonia przechodzi przez kolejne style w muzyce: renesans, barok, romantyzm i modernizm aż do sześciogłosowych współczesnych klastrów na zakończenie. W przebieg melodii są dyskretnie wkomponowane cytaty muzyczne znanych i lubianych arcydzieł polskiej literatury chóralnej.

Utwór opracowała współpracująca z Chórtownią absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Małgorzata Kalinowska-Przybylska, dyrygentka i aranżerka. Bogurodzica to projekt interdyscyplinarny – w wyreżyserowanym przez Joannę Pursze-Kuropkę i Justynę Dziumę teledysku pojawiają się dzięki współpracy z Kapitułą Bitwy Pod Grunwaldem organizującej rekonstrukcje na grunwaldzkich polach fragmenty filmów i obrazy batalistyczne, a w drugiej części utworu temat „przez wieki” jest pokazany poprzez wybrane obiekty architektoniczne.

Komplet z projektem stanowi obraz Bogurodzicy, namalowany przez Dorotę Leszczyńską-Danek, artystkę mieszkającą obecnie w Norwegii.

(źródło – chortownia.org)

Leave a Reply

Your email address will not be published.