To będzie zupełnie inny Cantat

To będzie zupełnie inny Cantat

Wiemy już, kiedy w tym roku odbędzie się Legnica Cantat. Na naszym Festiwalu Chóralnym widzimy się 19 i 20 listopada” – mówi Dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, Grzegorz Szczepaniak. Najważniejszym powodem zmiany terminu wydarzenia tradycyjnie odbywającego się w miesiącach wiosennych jest fakt, że chóry od roku są praktycznie wyłączone z prób, przez co nie mogą wystarczająco przygotować się do konkursu.

„Chcemy, żeby nasz Festiwal był dla polskich chórów najważniejszy” – dodaje Dyrektor Szczepaniak. „Cały czas byliśmy w kontakcie z dyrygentami i uwzględniliśmy ich obawy w kwestii wokalnej formy zespołów, dlatego zdecydowaliśmy się zmienić termin wydarzenia. Oczywiście nie mamy gwarancji, jak pandemiczna sytuacja będzie wyglądała jesienią, lecz jesteśmy przygotowani na różne warianty i ewentualności ustalone we współpracy z Radą Artystyczną. Nie chcemy jednak zapeszać i cały czas żyjemy nadzieją, że uda nam się spotkać w »normalnej« formule. Więcej szczegółów będziemy mogli podać prawdopodobnie w okolicach wakacji” – przyznaje szef LCK-u.

Choć termin Cantatu został przesunięty na listopad, nikt dziś nie jest w stanie przewidzieć, czy miłośnicy muzyki chóralnej będą mogli na żywo podziwiać festiwalowe występy. Jak wielokrotnie podkreślali organizatorzy i sami wykonawcy, obecność publiczności zupełnie inaczej wpływa na odbiór zmagań zespołów wokalnych oraz na sam proces planowania imprezy. „W związku z pandemią koronawirusa i trudnościami z przygotowaniem wydarzeń towarzyszących główną osią Cantatu w tym roku staną się występy konkursowe. Mimo wszystko jestem przekonany, że »fajerwerki« będą – choćby pod postacią wybitnych wykonań artystycznych, które od zawsze są cantatowym wyróżnikiem. Patrząc na całokształt Festiwalu, będzie to jednak zupełnie inny Cantat” – podsumowuje Grzegorz Szczepaniak.

Przypomnijmy, że jubileuszowa, 50. edycja Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat miała miejsce w 2019 roku. Lutnię im. Jerzego Libana zdobył wówczas Zespół Wokalny „Rondo” z Wrocławia pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny, a w ramach trwającego 10 dni wydarzenia odbyło się wiele imprez dodatkowych, w tym głośny koncert „Age of Sing”, którego największą gwiazdą była Katie Melua.

Leave a Reply

Your email address will not be published.