Nowe podejście do wydarzeń chóralnych – Chórtownia pisze o Choralspace

Nowe podejście do wydarzeń chóralnych – Chórtownia pisze o Choralspace

Nasi przyjaciele z Międzynarodowego Portalu Chóralnego Chórtownia na swojej stronie internetowej zamieścili rozmowę z Gentem Lazri – twórcą nowej Międzynarodowej Akademii Sztuk Chóralnych Choralspace i dyrektorem Choralspace Winter Festival. Wywiad przeprowadzała Justyna Dziuma, a całość artykułu przeczytacie TUTAJ.

Poniżej prezentujemy fragment wywiadu:

Justyna: Choralspace Winter Festiwal jest czymś świeżym i innowacyjnym, używa też nowych technologii i angażuje uczestników we współpracę zarówno przed, jak i po festiwalu. Możesz rozwinąć ten temat?

Gent: Wszyscy nauczyliśmy się bardzo wiele w tych trudnych czasach. Fascynuje mnie, że mogę śledzić chóry tworzące wspólne wirtualne projekty ignorujące granice geograficzne i strefy czasowe. Umiemy już korzystać z tych nowych możliwości i wiele z nich będziemy wykorzystywać w naszej pracy również w przyszłości. Włączyliśmy do struktury festiwalu dwa nowe czynniki: nauczanie na odległość (online learning) i spotkania. Będziemy tworzyć współpracujące grupy trzech chórów – nazywany je Klastrami Chóralnymi – które będą spotykać się online i układać wspólny program uczestnictwa. Będzie to kompletnie nowe doznanie, ponieważ chóry te spotkają się po raz pierwszy na żywo dopiero w Berlinie. Wierzę, że to na stałe zmieni oczekiwania dotyczące udziału w międzynarodowych wydarzeniach chóralnych.

Justyna: Jestem zachwycona Twoim pomysłem Klastrów Chóralnych – sama mam obsesję na punkcie współpracy międzynarodowej, otwartości i zrozumienia. Czy wiesz, że chór, w którym śpiewam, nazywa się Klaster (śmiech)?

Gent: To faktycznie zdumiewający zbieg okoliczności. Musimy koniecznie porozmawiać na temat chóru Klaster jako o ambasadorze tej innowacyjnej idei – może mógłby wystąpić podczas naszego premierowego festiwalu? Festiwal ma otwartą strukturę i jest otwarty na nowe pomysły artystyczne.

(źródło: Chortownia.org)

Leave a Reply

Your email address will not be published.