Koncert „Misterium Salutis” już jutro!

Koncert „Misterium Salutis” już jutro!

5 grudnia o godzinie 19:15 w Ewangelickim Kościele Marii Panny w Legnicy odbędzie się koncert Misterium Salutis. Ze względu na pandemię widzowie będą mogli obejrzeć to wydarzenie w sieci – transmisja online będzie miała miejsce na kanale YouTube Legnickiego Centrum Kultury. Zapraszamy!

Wystąpią: Maciej Zakrzewski (organy), Michał Sławecki (magister chori) oraz Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti – żeńska schola zajmująca się wykonywaniem i popularyzacją śpiewu gregoriańskiego – w składzie: Justyna Adamska, Katarzyna Bałdyga, Emilia Dudkiewicz, Anna Krzysztofik, Karolina Mika, Maria Muszyńska, Łucja Sala-Izdebska, Diana Sobolewska.

Misterium Salutis na chór gregoriański i organy to spójny program złożony z autentycznych utworów gregoriańskich oraz korespondujących z nimi improwizacji organowych utrzymanych we współczesnym języku muzycznym. Wybrane utwory akcentują najbardziej istotne momenty w historii Zbawienia. Fundamentalną i formotwórczą warstwę stanowią kompozycje gregoriańskie zaczerpnięte dosłownie z Graduale Novum, które będą interpretowane w oparciu o najstarsze zachowane rękopisy muzyczne sięgające X wieku. Części organowe pochodzą z inwencji kompozytora-organisty, jednak i one zdeterminowane są przez porządek modalny i estetykę gregoriańską. Będzie to premierowe wykonanie kompozycji-improwizacji organowych.

Podejmowany w programie koncertu dialog z tradycją dokonuje się na trzech poziomach: materiału (wzorzec gregoriański staje się tworzywem i elementem konstrukcyjnym utworu), stylu (budowa odcinkowa, harmonika będąca wypadkową wszystkich elementów dzieła, stosowanie figur retorycznych) oraz duchowości (muzyczno-symboliczna interpretacja teologicznej warstwy utworu). Zespolenie części wokalnej z instrumentalną, przy użyciu narzędzi najściślej złączonych z muzyką liturgiczną (śpiew gregoriański i organy), wpisuje się w wielowiekowe continuum muzyki religijnej. Będzie to swoisty dialog tradycji z nowoczesnością, korespondencja dawnej tradycji z najnowszymi tendencjami w muzyce organowej. To niepowtarzalna okazja, aby przekonać się o tym, że muzyka sakralna utrzymana na najwyższym poziomie wykonawczym jest zjawiskiem transcendentnym i dlatego nieobcym naturze człowieka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Leave a Reply

Your email address will not be published.