Twórzcie z nami Dźwiękową Mapę Legnicy!

Twórzcie z nami Dźwiękową Mapę Legnicy!

Jak brzmiało nasze miasto kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat temu? Dostęp do dźwiękowych obrazów z przeszłości Legnicy jest – w głównej mierze ze względów historycznych i technicznych – mocno utrudniony, a w szerszej skali praktycznie niemożliwy. W związku z tym przypominamy o Dźwiękowej Mapie Legnicy – wciąż trwającej inicjatywie, w której każdy może w kilka minut stać się brzmieniowym archiwistą. Projekt powstał z okazji jubileuszowej, 50. edycji Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat. 

Zapraszamy do udziału w zabawie każdego zainteresowanego tożsamością swojego miasta. Interesują nas krótkie (trwające 2-3 minuty) nagrania ulic, placów, podwórek, miejsc i przestrzeni miejskich. Zbieramy dźwięki charakterystyczne, nietypowe, ale też codzienne brzmienia, jak chociażby poranek na przystanku autobusowym czy spacer po parku. Dźwięki zamieszczane są na wirtualnej mapie, z dokładnym oznaczeniem lokalizacji nagrania. Celem projektu jest zebranie brzmień miasta w jednym miejscu – tak, by każdy mógł wirtualnie odbyć spacer dźwiękowy po dzisiejszej Legnicy. Głównym zamierzeniem projektu jest chęć zachowania „muzyki” miasta w formie dostępnej dla wszystkich.

Do zrobienia dobrego nagrania wystarczy smartfon z funkcją dyktafonu, oraz dostęp do sieci – nagrania będą wysyłane mailem. Wystarczy osłonić urządzenie od podmuchów wiatru i skierować je w stronę miejsca, którego brzmienie chcemy nagrać. W trakcie nagrania lepiej nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby mieć zgubny wpływ na jego końcową jakość.
Wystarczą trwające 2-3 minuty nagrania opatrzone zdjęciem miejsca, gdzie zostały zarejestrowane i jego krótkim opisem.

Mapa znajduje się pod adresem: https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=pl&mid=1rDeAuFn3L8JJ2Jbex7Jmr8njCU9jaK7X&ll=51.20931044291175%2C16.17811919999997&z=15&fb

Leave a Reply

Your email address will not be published.