Siedemdziesiąte urodziny Chóru Madrygał!

Siedemdziesiąte urodziny Chóru Madrygał!

Zapraszamy do świętowania z naszymi Madrygalistami! Chór Madrygał (laureaci Cantatu w 1975 roku) obchodzi siedemdziesiąte urodziny – z tej okazji widzimy się 25 października w Katedrze, gdzie usłyszymy dzieła między innymi Wolfganga Amadeusza Mozarta i Tadeusza Maklakiewicza.

Koncert jubileuszowy na 70-lecie Chóru Madrygał
25.10.2019 r. g. 19.30
Katedra Legnicka
wstęp wolny

Wykonawcy:
Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury
dyrygent Dariusz Rzonca

Legnicka Orkiestra Symfoniczna
dyrygent Benedykt Ksiądzyna

Soliści:
Agnieszka Justyna Szumiło – sopran
Aleksandra Michniewicz – alt
Sebastian Mach – tenor
Volodymyr Andrushchak – bas

W programie m.in.:
W. A. Mozart – Msza koronacyjna C- Dur KV 317
T. Maklakiewicz – „Ofiarowanie” z Mszy Góralskiej
G. Caccini – „Ave Maria”

Chór „Madrygał”, który w 2019 roku obchodzi jubileusz 70 lat działalności został założony w 1949 r. przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 jako chór dziecięcy. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących. Po śmierci Henryka Karlińskiego opiekę nad chórem przejął Cezary Radczak, który był dyrygentem chóru w latach 1979-2004. Podczas dyrygentury Cezarego Radczaka chór „Madrygał” występował z koncertami m.in. we Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Włoszech, na Węgrzech. Cezary Radczak za działalność muzyczna otrzymał szereg odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Srebrny i Zloty Krzyż Zasługi, Nagrody Miasta Legnicy, Medal Papieski, Medal za zasługi dla Diecezji Legnickiej. Od roku 2004 funkcję dyrygenta pełni Dariusz Rzonca.

„Madrygał” od wielu lat współpracuje z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, wykonując wielkie formy wokalno-instrumentalne, współpracował też z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, z którą zaprezentował m.in. „Requiem” W.A. Mozarta. Chór uczestniczył w oprawie mszy św. celebrowanej w Legnicy przez Ojca Świętego, wystąpił także przed Nim w Watykanie. Ma na swoim koncie prawykonania: kantaty „Tu es Petrus′ Mariana Sawy, skomponowanej na przyjazd Jana Pawła II do Legnicy, „Mszy legnickiej” Stanisława Moryto, napisanej dla chóru i jemu dedykowanej, a także kantaty „Cantate Domino” Mariana Sawy, skomponowanej na jubileusz 50-lecia zespołu. W swoim repertuarze posiada utwory zarówno współczesne, jak i dawne. Pieśni ludowe pochodzą i z Polski, i z przeróżnych krajów, nawet odległej Afryki. W repertuarze ma również utwory religijne, negro spirituals, gospel, a także małe i wielkie formy muzyczne. Obecnie chór liczy 40 osób.

W ciągu 70 lat istnienia „Madrygał” dał kilka tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, a m.in.: w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Ukrainie we Włoszech i na Węgrzech. Chór reprezentował Legnicę koncertując także w miastach partnerskich: Miśnia, Wuppertal, Roanne, Blansko, Drohobycz.

Do zobaczenia!

Leave a Reply

Your email address will not be published.